"Нидей", "парити", "конкурсити" - все по-често върху белия лист

Няма какво да крием, с времето поколенията стават все по-неграмотни. За това са виновни, както мързеливите учители, така и двойно по-мързеливите ученици. Няма кой да ги кара да учат, да се старае да им преподава уроците по български език. Tе даже чес

2010-06-28 12:39:34
Няма какво да крием, с времето поколенията стават все по-неграмотни. За това са виновни, както мързеливите учители, така и двойно по-мързеливите ученици. Няма кой да ги кара да учат, да се старае да им преподава уроците по български език. Tе даже често са пренебрегвани, защото часовете по литература не стигат за целия материал и учителите съкращават тези по български език в полза на литературата. И все пак, когато човек има желание намира начин.

Преди известно време в едно образователно предаване на БНТ бяха показани най-фрапиращите грешки в писмените работи на кандидатстващите - за гимназия и за университет. Преди време учениците имаха проблеми предимно с пълния и краткия член, потъмняването на съгласни и подмяната на "а" и "ъ". Сега вече нещата са доста по-сериозни. Децата говорят на диалект, дори студентите, които идват в София продължават да "миекат" и не се стараят да се научат на правоговор. Страшното е, че неправилният изговор на думите се е пренесъл и върху белия лист. Все по-често в писмени работи виждаме думи като "идин" вместо "един", "парити" вместо "парите", "праим" вместо "правим", "матириали" вместо "материали" и т.н. Тенденцията да се пишат диалектни думи явно се е наложила, защото публично се "миека" навсякъде. Дори вече доста телевизионни водещи  са далеч от правилния изказ. Все по-често чуваме от телевизионери, дори от депутати "йевро фондове", "конкурсити", "йевропрограмити" и прочие.

Езиковедите от БАН са на мнение, че както има общоприети правила за поведение, така трябва да спазваме нормите за книжовен изказ  на публично място. Тоест, както не е прието  да се изплюете на публично място, така не трябва да е нещо нормално да говорите "миеко".

Преди години, когато все още е имало софийско жителство, студентите, които са идвали, за да получат висшето си образование в София, за 1-2 месеца са оправяли говора си. Те са се стараели, за тях е било срамота да говорят неправилно, защото всички други говорели твърдо. Години по-късно, по нищо не може човек да познае къде са израснали тези хора. Но тогава не всеки е идвал в София, не е като в днешно време "куцо, кьораво и сакато". В днешно време имам чувството, че хората се стараят да говорят максимално неправилно. Колкото по-малко хора ги разбират, толкова по-готини се чувстват.

Наскоро в Южния парк се проведе инициативата "Маратон по правопис", но не е лошо да се организира и един "Маратон по правоговор" и да видим какви ще са резултатите. Надали ще бъдат удовлетворителни.

Докога, българино, ще продължаваме да потъпкваме красивия си език?

"...Ох, аз ще взема черния ти срам
и той ще стане мойто вдъхновение,
и в светли звукове ще те предам
на бъдещото бодро поколение;

ох, аз ще те обриша от калта
и в твоя чистий бляск ще те покажа,
и с удара на твойта красота
аз хулниците твои ще накажа..." Автор: Ралица Солакова

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия